Hoe de TU Eindhoven een warme studentengemeenschap creëert
Hoe versterk je de binding van studenten met hun onderwijsinstelling én met de regio? En verbeter je tegelijk het studentenwelzijn? De Technische Universiteit Eindhoven zette met behulp van de NP Onderwijsmiddelen extra in op gemeenschapsvorming. Tijdens Winter University komen studenten van alle faculteiten samen.

Studenten samenbrengen
‘Hoe beter je in je vel zit, hoe meer plezier je hebt met anderen, hoe beter het is voor je studie’, zegt Lara Hofstra, welzijnsmedewerker en projectmanager community building bij de TU Eindhoven.
Vanuit die gedachte organiseert de TU Eindhoven al 7 jaar de Winter University. Van 24 tot 31 december, een periode waarin de universiteit normaal gesloten is, organiseert de universiteit activiteiten om studenten samen te brengen. Ook studenten van hbo-school Fontys Eindhoven kunnen deelnemen aan de activiteiten.
Van isolatie naar gemeenschap
De bruisende technische sector van Eindhoven draait op (inter)nationaal kennistalent. Studenten vanuit de hele wereld verhuizen naar de stad voor een technische opleiding. Maar hoe behoud je dit broodnodige talent voor de regio? Binding met de medestudenten en een gevoel van thuis voelen in stad en op de universiteit is daarvoor essentieel, zegt Hofstra. Een gevoel dat tijdens corona onder druk kwam te staan.
Hofstra: ‘Tijdens covid, toen het duidelijk werd dat we allemaal dicht zouden gaan, raakte ik een beetje in paniek omdat ik weet hoe belangrijk community is voor studenten. We hebben veel Nederlandse studenten uit de regio die hun vriendenkring al hebben. Maar voor internationale studenten is dat niet zo makkelijk. Daarom proberen we de drempel tot het maken van sociale contacten te verlagen.’
Logo Nationaal Programma Onderwijs verschijnt in beeld.
Tudor Popescu – Student Assistant Winter University in het Engels: Het is natuurlijk lastig om niet thuis te zijn tijdens de feestdagen. Wat ik het mooiste vind aan de Winter University is dat mensen die normaal alleen op hun kamer zouden zitten of met een of twee vrienden nu grote evenementen met veel mensen kunnen bijwonen en zo toch gezelligheid ervaren.
*Rustige beat speelt*
Logo Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap verschijnt in beeld.
Logo TU Eindhoven verschijnt in beeld.
Logo Nationaal Programma Onderwijs verschijnt in beeld.
Beeldtekst: Met het Nationaal Programma Onderwijs investeren onderwijsinstellingen tijdens en na corona in hun studenten.
TU Eindhoven.
Lara Hofstra – Student Diversity Officer: We zitten hier in Eindhoven midden in onze Brainport-regio met allerlei bedrijven in de technische sector, die alleen maar gaat groeien, dus is het belangrijk om onze studenten tijdens de studietijd zich hier thuis te laten voelen, binding te hebben met de regio, zodat ze ook blijven om bij ons te komen werken. Tijdens covid, toen we doorhadden dat we dicht zouden gaan, raakte ik redelijk in paniek omdat ik weet dat de community heel belangrijk is voor de studenten. Ze vonden het heel moeilijk om alleen op hun kamer te zitten en geen contact te hebben met elkaar en dat is wel een hele nare ervaring voor hen geweest. De Winter University is nu voor de zevende keer. Op de TU hebben we veel internationale studenten. Veel die in Europa wonen, kunnen naar huis, maar je hebt ook veel non-EU studenten die te ver moeten reizen, dus die blijven dan deze periode hier.
Een jongen vertelt zijn vader over Winter University in zijn eigen taal.
Tudor Popescu – Student Assistant Winter University in het Engels: M'n favoriete activiteiten zijn zeker de etentjes. We organiseren er eentje voor Kerstmis en eentje voor Nieuwjaar. Het is superleuk. Je ontmoet veel mensen. We eten lekkere dingen uit de hele stad, dus het is echt leuk.
Lara Hofstra – Student Diversity Officer: De Nederlanders die hier al zijn of lang in de regio wonen, hebben hun vriendenkring al. Internationale studenten die hier net komen, zoeken dit ook. Dus we proberen die drempel te verlagen door dingen te organiseren. Ze willen er ook graag bij horen en ook Nederlands leren.
Tudor Popescu – Student Assistant Winter University in het Engels: Het Student Center organiseert een 'Mix & Meet' en tijdens de Winter University heb ik voor het eerst squash gespeeld. Je kunt ook altijd basketballen of tennissen. Daardoor wordt de winter wat levendiger. We zijn echt een gemeenschap en het is meer dan alleen een plek om te studeren.
Lara Hofstra – Student Diversity Officer: Ik doe al jaren aan community building op alle locaties, het sportcentrum, de cultuurvereniging. Je ziet ook echt dat als studenten zich gezien voelen, dat ze erbij horen, dat het gewoon essentieel is om je thuis te voelen. Dus als mensen je naam kennen, als mensen je erbij betrekken, dat is gewoon zo belangrijk. De rol van de NPO-gelden was dat we het aanbod nog veel groter konden maken en nog meer resources kregen voor promotie. Maar ook belangrijk: wat extra aandacht geven aan de vrijwilligers, dat we die ook in het zonnetje zetten en eventjes goed voor ze zorgen.
Tudor Popescu – Student Assistant Winter University in het Engels: Het beste aan de Winter University is dat het een van de weinige plekken is waar je mensen van andere universiteiten en faculteiten ontmoet die je normaal niet zo snel tegenkomt. Daardoor komt de campus tot leven.
Lara Hofstra – Student Diversity Officer: Als je deel uitmaakt van een community en je je thuis voelt, dan is het voor je hele leven belangrijk. Hoe beter je in je vel zit, hoe gezonder je je voelt, hoe meer plezier je hebt met anderen, hoe beter het is voor je studie en om je studie ook gewoon op tijd af te kunnen maken. Het is belangrijk dat zoveel mogelijk studenten zich thuis voelen in de regio, dat we ze ook tijdens hun studietijd genoeg kunnen binden aan de regio, zodat ze blijven om door te stromen naar onze Brainport-bedrijven.
*Rustige beat speelt*
Beeldtekst: Geleerde lessen. Betrek zowel Nederlandse als internationale studenten bij activiteiten. Werk met een klein, betrouwbaar team in plaats van een grote groep vrijwilligers. Geef erkenning en aandacht aan degenen die het verdienen.
*Muzikale outro*
Beeldtekst: Bekijk meer voorbeelden op www.nponderwijs.nl.
Logo Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap verschijnt in beeld.
Logo TU Eindhoven verschijnt in beeld.
Logo Nationaal Programma Onderwijs verschijnt in beeld.
Een thuis weg van huis
In 2019 startte Hofstra het project met een kerstbarbecue, vanuit het idee dat niemand de winterperiode alleen moet doorbrengen. Inmiddels is het project gegroeid tot een afwisselend programma. De activiteiten zijn zowel voor internationale studenten die niet gemakkelijk naar huis kunnen als voor Nederlandse studenten, die geen warm of veilig thuis hebben om naartoe te gaan.
Student Electrotechniek Tudor Popescu ziet het effect van de activiteiten. Popescu: ‘Wat het meest voor me betekent tijdens Winter University is dat ik zoveel mensen zie die anders alleen op hun kamer zouden zitten, of met één of twee andere vrienden. Ik zie ze naar deze grote evenementen gaan met veel mensen en daar de "gezelligheid" ervaren.’
Van gemeenschap naar werksucces
Vanuit onderzoek weten we dat sociale contacten en een ‘sense of belonging’ (een gevoel van thuisvoelen) een van de belangrijkste voorwaarden zijn voor studentenwelzijn en studiesucces. Wat uiteindelijk leidt tot werksucces. Hofstra: ‘Het is belangrijk dat studenten tijdens hun studie die binding kunnen vinden. Want als ze klaar zijn met studeren, is het niet alleen hun baan die hen hier houdt, maar ook hun sociale contacten. En de studietijd is een van de belangrijkste momenten om die binding te creëren.’