Tijdens de coronacrisis liepen veel leerlingen in het funderend onderwijs leervertragingen op. Scholen hebben hard gewerkt om die vertragingen weer in te lopen. Is dit gelukt? En wat is de invloed van de schoolsluitingen geweest op de schoolloopbanen van leerlingen?  Je kunt nu het webinar terugkijken dat het Nationaal Programma Onderwijs hierover organiseerde.

In het webinar van 11 december 2025 presenteerden Lynn van Vugt, onderzoeker bij het Nationaal Cohortonderzoek Onderwijs en Mark de Boer, onderzoeker bij DUO, recente uitkomsten van landelijk onderzoek over leerresultaten en schoolloopbanen.

Leergroei niet meer lager, wel verschillen tussen leerlingen

Lynn van Vugt (NCO) liet zien dat de leergroei in het primair onderwijs het eerste half jaar na de coronacrisis duidelijk lager lag, maar dat deze vijf jaar later weer vergelijkbaar is met de periode vóór de coronacrisis. Er blijven wel verschillen bestaan tussen leerlingen, onder meer naar groepen, ouderlijk opleidingsniveau en schoolweging.

Scholen kunnen zich bij het Nationaal Cohortonderzoek Onderwijs (NCO) aanmelden voor rapportages waarmee zij inzicht krijgen in de leergroei van hun leerlingen. Aan de hand van deze leergroeirapportages op schoolniveau kunnen scholen hun eigen resultaten duiden. In combinatie met de landelijke gegevens die het NCO in factsheets op hun website beschikbaar stelt, kunnen scholen passend schoolbeleid ontwikkelen en monitoren.

Invloed op schoolloopbanen

Het schoolloopbanenonderzoek bekijkt of schoolloopbanen zijn veranderd sinds de coronacrisis. Mark de Boer (DUO) liet in zijn presentatie zien dat na de schoolsluitingen direct veranderingen zichtbaar waren: het aandeel leerlingen dat bleef zitten in het voortgezet onderwijs was groter.

Uit het onderzoek blijkt ook dat er sinds de coronacrisis meer leerlingen zijn die op een ander niveau voortgezet onderwijs volgen dan het niveau van hun definitieve schooladvies, of die er langer over doen. Er zijn aanwijzingen dat dit effect tijdelijk is, maar dat moet verder worden onderzocht.

Kijk het webinar terug

Heb je het webinar gemist of wil je het nog eens bekijken? Kijk het webinar hier terug.

Download hier de presentaties van de webinar